Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Specjalizujemy się w diagnostyce, profilaktyce, leczeniu zachowawczym i oparcyjnym wysiłkowego nietrzymania moczu oraz zaburzeń statyki narządu rodnego u kobiet (obniżenie i wypadanie narządu rodnego).

Wykonujemy nowoczesne operacje, z zastosowaniem specjalnych taśm i siatek.
Taśmy i siatki propylenowe wszczepiane są w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, według najnowszych standardów światowych.

Dr Wojciech Kałużyński współpracuje z Kliniką Urologii PAM w Szczecinie oraz prowadzi pokazowe operacje leczenia WNM i zaburzeń statyki narządu rodnego w innych ośrodkach w Polsce.


Postępowanie z pacjentkami, u których rozpoznajemy Nietrzymanie Moczu i Zaburzenia Statyki Narządu Płciowego:

Po odpowiednim przygotowaniu pacjentki, zweryfikowaniu wstępnej kwalifikacji do leczenia oraz postawieniu rozpoznania Wysiłkowego Nietrzymania Moczu (WNM), w postępowaniu specjalistycznym oceniamy statykę narządu płciowego (stopień obniżenia, ew. wypadania ścian pochwy) w tzw. Klasyfikacji POP-Q (Pelvic Organ Quantification).

Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

  1. U pacjentek bez złożonego wywiadu Nietrzymania Moczu (NM), z prawidłową statyką narządu płciowego zalecanymi formami leczenia są: zmiana stylu życia,  ćwiczenia mięśni dna miednicy i trening pęcherza moczowego oraz miejscowe podawanie estrogenów. W leczeniu uzupełniającym stosowanie krążków dopochwowych o zmiennej wielkości i ciężarze.
  2. Pacjentki z tzw. „pęcherzem nadreaktywnym (OAB), kwalifikowane są do leczenia zachowawczego (farmakologicznego).
  3. Jeżeli u pacjentki występują objawy mieszane, początkowo leczymy objaw dominujący.
  4. Leczenie operacyjne Wysiłkowego Nietrzymania Moczu (WNM) ma udowodnioną efektywność kliniczną.

Rodzaje operacji w WNM:

  1. tzw. Kolposuspensja sposobem Burcha (wykonywana w trakcie operacji brzusznej).
  2. tzw. Zabiegi slingowe tj. techniki operacyjne wykorzystujące dostęp załonowy i przez otwory zasłonione. W tym przypadku wykorzystuje się materiały protezujące ( taśmy, siatki polipropylenowe i inne materiały chirurgiczne przeznaczone do tego celu).

 

W przypadku zaburzeń statyki narządu płciowego i współistnienia WNM dokonujemy jednoczesnej korekty defektu anatomicznego.
Operacje powyższe wykonuje się drogą przez pochwową, w znieczuleniu dokanałowym-zewnątrzoponowym.